Wybór elementów brukowych to z pozoru łatwa sprawa i opiera się głównie na preferencji klienta. Nierzadko ogranicza się on do wyboru konkretnego kształtu, rodzaju powierzchni czy kolorystyki bez uwzględnienia późniejszych warunków pracy takiej nawierzchni. W większości przypadków nie powoduje to późniejszych problemów. Jednak istnieje kilka istotnych czynników które należy wziąć pod uwagę przy wyborze elementów na nawierzchnię.
Nośność nawierzchni
Jednym z podstawowych parametrów, które powinniśmy brać pod uwagę jako użytkownicy nawierzchni to jej nośność. Produkowane przez Stylbruk elementy brukowe występują w grubościach od 6 do 10cm. W przypadku zastosowań typowo domowych (podjazd dla samochodów osobowych, chodniki przydomowe, tarasy) znakomicie sprawdzą się już elementy o grubości 6cm. Jeżeli wiemy, iż nawierzchnia będzie używana nawet sporadycznie przez cięższe pojazdy, lub w sposób bardziej intensywny należy dobrać elementy o wysokości minimum 8cm, a w przypadku dużego obciążenia nawet 10cm.
Kolejnym kryterium, które wpływa na nośność jest rozpiętość elementów. Im jest ona większa tym elementy są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli nie są Państwo pewni czy dany element sprawdzi się w planowanym przez Państwa zastosowaniu prosimy o kontakt z naszym biurem.
Warunki użytkowania
Istotną kwestią jest dobór elementów do konkretnego miejsca zastosowania lub charakterystyki użytkowania. W przypadku występowania częstych zabrudzeń (np nieutwardzona droga dojazdowa) warto wybrać elementy o gładkiej powierzchni, które będą łatwiejsze do czyszczenia. Należy również w tym miejscu wspomnieć, iż zabrudzenia takie będą bardziej widoczne w przypadku elementów barwionych na ciemne kolory, a także na niektórych melanżach. Oczywistym w takim wypadku jest zrezygnowanie z powierzchni mocno porowatych typu płukanki. Także w przypadku użytkowania pojazdów rolniczych, które nanoszą na kołach duże ilości zanieczyszczeń w tym również ziemi i gliny warto skupić się na elementach łatwych do czyszczenia i konserwacji. W przypadku takich zastosowań rekomendujemy kostki gładkie – o kolorze naturalnym (szare).
Gdy planowana nawierzchnia znajduje się w miejscach w których mogą występować lokalne zanieczyszczenia warto wziąć pod uwagę ich charakter i tak dobrać nawierzchnię by maksymalnie zniwelować ich wpływ na ewentualne zabrudzenie nawierzchni. Nie zawsze źródła takich zanieczyszczeń są oczywiste. Mogą być to np. pyły pochodzące z okolicznej roślinności lub liście i owoce roślin rosnących w pobliżu nawierzchni. Przed doborem elementów zalecamy wykonanie małego rekonesansu i ewentualną konsultację z naszym biurem.
Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na estetykę nawierzchni będzie wilgotność w miejscu w którym przewidziana jest nawierzchnia z elementów brukowych. Ma to o tyle znaczenie, iż w przypadku terenów wilgotnych lub gruntów mających tendencję do długiego utrzymywania wody (np. poprzez wysoki poziom wód gruntowych) występuje duże ryzyko pojawienia się wykwitów wapiennych. Oprócz dobrze wykonanej, przesiąkliwej podbudowy zalecamy w przypadku takich nawierzchni stosowanie jasnej kolorystyki elementów. Prawdopodobieństwo wystąpienia wykwitu co prawda nie zmaleje, ale nie będzie on tak mocno widoczny jak w przypadku ciemnych elementów.