Wykwit wapienny powoduje nieestetyczne przebarwienia i plamy na powierzchni bruku. Nie ma on wpływu na same właściwości użytkowe elementów, lecz wpływa na odbiór wizualny. Wykwit samoczynnie ulega stopniowemu zanikowi, lecz jest to proces wymagający czasu. Istnieją chemiczne metody usuwania wykwitu – mycie nawierzchni za pomocą specjalnych preparatów o niskim pH, lecz należy być świadomym, iż przy takim procesie struktura samego betonu może zostać także naruszona. Zawsze przed wyczyszczeniem nawierzchni należy wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Prace wstępne
Nawierzchnię przeznaczoną do usuwania wykwitów należy uprzednio zamieść, oraz oczyścić z wszelkich pozostałości. Zalecamy też wymycie jej za pomocą myjki ciśnieniowej. Przy czyszczeniu bezwzględnie zalecamy stosowanie środków ochronnych w postaci rękawic, okularów i maski ochronnej. Preparaty do usuwania wykwitów to preparaty o bardzo niskim pH (kwasy). Należy zachować maksymalną ostrożność.
Proces czyszczenia
Przygotowaną wcześniej powierzchnię należy mocno zwilżyć, by roztwór kwasu za pomocą którego będziemy usuwali wykwit nie dostał się w pory betonu. Preparat należy nanieść za pomocą pędzla lub natrysku. W przypadku natrysku należy uważać by nie wytwarzała się mgiełka. Czyszczenie należy zacząć od możliwie najmniejszego stężenia preparatu (w zależności od intensywności zabrudzeń środek czyszczący-woda 1:10 – 1:2). Po naniesieniu preparatu w celu zwiększenia szybkości reakcji powierzchnię należy przetrzeć pędzlem lub szczotką. Podczas reakcji wytwarza się kwas węglowy co objawia się silnym pienieniem na powierzchni. Po odczekaniu około 3 minut powierzchnię należy intensywnie spłukać wodą i ocenić skuteczność czyszczenia. W razie potrzeby proces należy powtórzyć zwiększając stężenie roztworu czyszczącego. Istotne jest by nie pominąć żadnego etapu czyszczenia, gdyż może spowodować to zintensyfikowanie wykwitu zamiast jego usunięcia. W przypadku większych powierzchni warto podzielić je na mniejsze części w taki sposób by popłuczyny nie spływały na umytą wcześniej nawierzchnię.